Hakkımızda

Çaycuma Belediyesi Atatürk Spor Merkezi

Tarihçe

Çaycuma Belediyesi içinde yarı olimpik yüzme havuzu da bulunan bir spor merkezi yapma kararı aldı. Belirlenen yerin bağlamına en uygun mekânsal çözümler sunan mimari tasarımı belirlemek, mimari değeri yüksek bir yapının ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla ulusal düzeyde bir proje yarışması açıldı.
19 Ocak 2016 tarihinde şartnamesi açıklanan yarışmaya aralarında çok önemli mimarlık ofislerinin de hazırladığı 114 proje katıldı. 26 Nisan 2016’da toplanan jüri üç gün süren değerlendirme sonucunda Cem Çeşmeli’nin şu an hayata geçen projesini birinci olarak ilan etti.
Jüri gerekçesini, “Tasarım kurgusunun dili, tasarımın düşünsel boyutu, övgüye değer bulunmuştur. Özellikle parkla bütünleşik, trafik gürültüsünden uzak spor merkezi düşüncesi, Filyos Irmağı’na yönlendirilen toplumsal etkinlik yüzeyi heyecan vericidir. Bu anlamda park ve spor merkeziyle kurulan ilişki ve Filyos Irmağı ile olan görsel bağ başarılıdır. Yarışma alanını, park alanı ve yapılaşma alanı ikileminden kurtararak bütünlük içinde ele alışındaki yorumu olumludur. Bu anlamda açık mekân ile kapalı mekânın birbirini kavrayarak bütünleştiği gözlenmiştir. Filyos Irmağı yönünden alana doğru oluşturulan yüzey, hem ayrıştırıcı hem birleştirici rolüyle birlikte fiziksel katılığın yumuşatılmasını ortaya çıkarmaktadır” şeklinde açıkladı.
Temeli Kasım 2017’de atılan spor merkezinin kaba inşaatı bir yüklenici firma tarafından yapılırken, iç donanımıyla ince işler Çaycuma Belediyesinin şirketi ÇAYBEL tarafından tamamlandı. Çaycuma Belediyesi Meclisi 4 Kasım 2021 tarihli toplantısında tesisin adını “Çaycuma Belediyesi Atatürk Spor Merkezi” olarak belirledi.
Bir sosyal merkez olma iddiası da taşıyan Atatürk Spor Merkezi’nde yarı olimpik yüzme havuzu çeşitli aktivitelerin yapıldığı bölümler, fitness salonu, ilkyardım odası, eğitim salonu, personel servis alanı, tartan yürüme pisti, tırmanma duvarı, etkinlik çayırı ve kafeterya gibi alanlar bulunuyor.
Zengin kapalı mekân kullanımlarının yanı sıra açık alanlardaki etkinlik çayırı, jimnastik alanı, tırmanma duvarı gibi çok amaçlı yüzeylere de sahip olan Çaycuma Spor Merkezi, kurduğu açık-kapalı alan sistematiği sayesinde her noktasının tüm kentliler tarafından özgürce kullanılabildiği demokratik bir merkez olma iddiası da taşıyor.

Neden Bizi Seçmelisiniz?

Bir Spor Komplesi olarak misafirlerimize en kaliteli hizmeti ve en güvenilir hizmeti sunmayı hedefledik. Tesislerimiz sayesinde ülkemize yeni milli sporcular yetiştirmek için el ele verdik.

En iyisini yapmak için ihtiyacınız olan gelişmiş son teknoloji donanımlara sahipsiniz.

Ucuz tuhaflıklar ve kanıtlanmış teknikler arasındaki farkı biliyoruz. Kalbinizin çarpmasını ve adrenalin pompalamanızı sağlamanın en iyi yollarını bilimsel olarak sizlere sunuyoruz.

X